تشخیص بیماری ها با انجام آزمایش mcv

آزمایش mcv

حجم متوسط ​​سلولی یا MCV میزان گلبول قرمز در خون را اندازه می گیرد. سطح معمولی MCV در بزرگسالان، 80 الی100 فمتولیتر است. پزشکان معمولاً انجام آزمایش MCV را برای شمارش کامل سلول های خونی تجویز می کنند. از طریق این آزمایش، پزشکان قادر به تجزیه و تحلیل پلاکت ها و گلبول های سفید نیز هستند. اگر پزشک مشکوک به کم خونی در بیمار باشد، از آزمایش MCV برای تعیین نوع کم خونی استفاده می کند. سطوح مختلف MCV نشان دهنده انواع خاصی از کم خونی است. در این مطلب به بررسی اطلاعات بیشتر درباره آزمایش ‏mcv می پردازیم.

آزمایش خون برای بررسی سطح MCV

گلبول های قرمز دارای ویژگی های بسیاری هستند که پزشک می تواند با استفاده از شاخص های خاص آنها را اندازه گیری کند. MCV می تواند میانگین اندازه و حجم گلبول قرمز را نشان دهد. این آزمایش، شاخص های دیگری را نیز مورد بررسی قرار می دهد. پزشکان، انجام آزمایش ‏mcv را به منظور تشخیص انواع کم خونی، تالاسمی و … تجویز می کنند.

در حین آزمایش خون سطح MCV چه اتفاقی می افتد؟

فرد نیازی به آماده شدن برای انجام آزمایش خون MCV ندارد .در طول آزمایش خون MCV پزشک برای جمع ‌آوری نمونه، از ورید خون می‌گیرد. در حالی که پزشک در حال گرفتن نمونه خون است، ممکن است فرد کمی درد و احساس سوزش داشته باشد. احساس سبکی سر، کبودی و خونریزی بیش از اندازه از علائمی هستند که شاید پس از آزمایش ‏mcv تجربه کنید.

بیشتر بخوانید:Mcv در آزمایش خون به چه معناست؟

چرا پزشکان سطح MCV را اندازه گیری می کنند؟

پزشکان معمولا ًسطح MCV را در صورتی بررسی می کنند که فرد دارای علائمی باشد. این علائم شامل سردی دست و پا، زردی، رنگ پریدگی، خشکی و ترک لب، خستگی زیاد، عدم تحمل سرما، کاهش وزن غیرقابل توضیح و کبودی است. این علائم نشان دهنده بیماری ها و مشکلاتی است که روی اندازه گلبول های قرمز تأثیر می گذارند و آنها را کوچک تر یا بزرگ تر از حد معمول می کنند.

هنگامی که گلبول های قرمز خون کوچک تر از حد انتظار هستند، فرد احتمالاً به کم خونی میکروسیتیک مبتلا می شود. اگر گلبول های قرمز بزرگ تر باشند، احتمالاً فرد به کم خونی ماکروسیتیک مبتلا شده است. بنابراین، پزشکان آزمایش ‏mcv را برای بررسی و اندازه گیری گلبول های قرمز تجویز می کنند.

در صورت نیاز به آزمایش ‏mcv و تجویز توسط پزشک می توانید از خدمات آزمایش در منزل آنی آزما استفاده کنید. پس از تماس با آنی آزما، کارشناسان برای گرفتن نمونه خون به منزل شما مراجعه کرده و نمونه خون را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می برند. جواب آزمایش نیز در بازه زمانی کوتاه آماده و برای شما ارسال می شود.

بالا و پایین بودن ‎ mcvدر آزمایش خون
بالا و پایین بودن ‎ mcvدر آزمایش خون

تشریح بالا و پایین بودن mcv در آزمایش

بالا و پایین بودن میزان mcv در آزمایش خون ممکن است که به علت بیماری ها و مشکلات مختلف رخ دهد. در این بخش به بررسی و تشریح بالا و پایین بودن ‏mcv‏ ‏در آزمایش می پردازیم. در صورتی که سطح mcv در آزمایش کم تر یا بیشتر از حد نرمال باشد، احتمالاً فرد دچار بیماری های مختلف می شود.

  • سطح پایین آزمایش ‏mcv:

هنگامی که سطح MCV کمتر از 80 باشد، نشان دهنده ابتلای فرد به کم خونی میکروسیتیک است. در کم خونی میکروسیتیک، تعداد گلبول های قرمز خون کوچک تر از حد معمول است. کم خونی میکروسیتیک به علت کمبود آهن نیز رخ می دهد. بیماری زمینه ای یا عواملی مانند رژیم غذایی و داروها نیز باعث کمبود آهن می شوند.

بیشتر بخوانید:بالا بودن MCV در آزمایش خون چیست؟

  • سطح ‏MCV‏ بالا:

اگر فردی سطح MCV بالایی داشته باشد، گلبول های قرمز خون او بزرگ تر از میزان معمول است. در صورت بالا بودن میزان MCV در آزمایش خون، شاید فرد بیماری آنمی ماکروسیتیک داشته باشد. سطح MCV بالاتر از 100 نشان دهنده عارضه آنمی ماکروسیتیک در فرد است. کم خونی مگالوبلاستیک نیز نوعی کم خونی ماکروسیتیک است. کمبود ویتامین B12 و فولات و ویتامین B9 جزو رایج ترین ترین علل کم خونی مگالوبلاستیک محسوب می شوند.

هدف از آزمایش ‏mcv
هدف از آزمایش ‏mcv

هدف از آزمایش خون  CV

آزمایش خون mcv ممکن است به عنوان بخشی از معاینات غربال گری معمول درخواست شود. همچنین، این آزمایش ممکن است برای تشخیص، درمان و پیگیری بسیاری از بیماری ها انجام گردد. پزشک در صورت تشخیص علائمی مانند خستگی، رنگ پریدگی پوست و سبکی سر در بیمار، آزمایش ‏mcv را تجویز می کند.

به منظور ارزیابی سایر ناهنجاری های خونی مانند تعداد غیر طبیعی گلبول های سفید یا پلاکت ها، آزمایش mcv توسط پزشک برای بیمار تجویز می شود. MCV بالا یا پایین می تواند بیماری های مختلفی را نشان دهد. میزان غیر نرمال MCV ‎‏ ‏در خون می تواند نشان دهنده کم خونی، کمبود ویتامین، بیماری کبدی و … باشد.

بیشتر بخوانید:متداول ترین انواع آزمایش خون کدام اند و چگونه تفسیر می شوند؟

تفسیر آزمایش mcv

MCV ‎ پایین ممکن است نشان دهنده ابتلای فرد به کم خونی مزمن، تالاسمی، کم ‏خونی سیدروبلاستیک و سایر مشکلات باشد.‏MCV ‎ معمولا ًبا افزایش سن افزایش می ‏یابد. کمبود فولات،‎ ‎بیماری کبد، اعتیاد به الکل، کم کاری تیروئید،‎ ‎سندرم ‏میلودیسپلاستیک، پره لوسمی و‎ ‎کم ‌خونی آپلاستیک‎ ‎باعث افزایش رنج طبیعی ‏آزمایش mcv‏ می شوند.‏ میزان نرمال mcv بین 80 الی 96 فمتولیتر است.

تفسیر آزمایش ‏mcv
تفسیر آزمایش ‏mcv

سخن آخر

آزمایش ‏mcv جزو آزمایشات ضروری برای تشخیص بیماری های مختلف است. اگر میزان mcv در آزمایش خون کمتر از 80 فمتولیتر باشد، افراد دچار بیماری ها و عارضه های مختلف می شوند. بالا بودن میزان mcv در آزمایش خون به اندازه 100 فمتولیتر، منجر به ابتلای فرد به بیماری های متفاوت می شود.

بالا و پایین بودن میزان mcv در آزمایش خون باعث می شود که پزشک بهتر بیماری ها را تشخیص دهد. بنابراین، اگر تعداد آزمایش خون MCV پایین تر یا بالاتر از محدوده طبیعی باشد، شاید پزشک برای تشخیص دقیق تر، آزمایشات دیگر را نیز تجویز کند.

 MCV پایین به این معنی است که RBC کمتر از میزان طبیعی احتمالاً نشان دهنده کم خونی میکروسیتیک است. این وضعیت ممکن است ناشی از کمبود آهن، مسمومیت با سرب یا تالاسمی باشد. کم خونی میکروسیتیک، ‏بیماری ژنتیکی است که باعث می شود بدن شما هموگلوبین کمتری نسبت به حالت عادی داشته باشد.  MCV بالا به این معنی است که RBC خیلی زیاد است و فرد به کم خونی ماکروسیتیک مبتلا است. این وضعیت می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله سطوح پایین فولات، ویتامین B12 یا شیمی درمانی باشد. بنابراین، انجام آزمایش ‏ mcv برای تشخیص این بیماری ها توسط پزشک تجویز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.