تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟

تست پاپ اسمیر چیست

آیا می دانید که تست پاپ اسمیر چیست ؟ برای پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که این تست یک نوع آزمایش مخصوص بانوان است که توسط پزشک زنان انجام می شود. این تست اغلب برای تشخیص بیماری های رحم بانوان هم چون عفونت، سرطان و … مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام پاپ اسمیر پزشک تعدادی سلول از دهانه رحم بیمار برداشته و آن ها را بررسی می کند. با استفاده از این آزمایش شما این امکان را دارید تا از تغییرات موجود در رحم و دهانه آن نیز مطلع شوید. در ادامه شما را بهتر و بیشتر با تست پاپ اسمیر آشنا می کنیم.

تست پاپ اسمیر چیست؟

برای این که بهتر با این تست آشنا شوید بهتر است بدانید که این آزمایش اغلب برای بانوان بالای 21 سال انجام می شود. پاپ اسمیر اغلب نشان دهنده سرطان رحم است؛ بنابراین تمامی بانوان بالای 21 سال باید حداقل هر 5 سال یک بار این آزمایش را انجام دهند. این آزمایش نه تنها در تشخیص سرطان مورد استفاده قرار می گیرد بلکه در پیشگیری از آن نیز نقش بسیار مهمی دارد.

آزمایش پاپ اسمیر به میزان زیادی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان رحم جلوگیری می کند. پس از این که متوجه شدید پاپ اسمیر چیست باید دقت داشته باشید که این آزمایش باید تنها توسط پزشک متخصص زنان یا ماما انجام شود. شما هرگز نمی توانید شخصا این کار انجام دهید. این آزمایش اهمیت بسیار زیادی برای تمام بانوان دارد.

بیشتر بخوانید: حقایقی در مورد آزمایش پاپ اسمیر که نمی دانید

آزمایش پاپ اسمیر درد دارد؟

حال ممکن است با خود بپرسید که آیا پاپ اسمیر درد دارد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که این تست هیچ نوع دردی ندارد و در صورتی که در زمان انجام این آزمایش دردی را حس کردید، بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید. البته باید دقت داشته باشید که زمانی که برای نخستین بار این آزمایش را انجام می دهید، ممکن است کمی احساس ناراحتی به شما دست دهد.

البته پس از این که متوجه شدید پاپ اسمیر چیست باید به شما بگوییم که درد آن در حد یک نیشگون کوچک و آرام است. برخی افراد نیز ممکن است پس از انجام این آزمایش کمی خونریزی داشته باشند که کاملا طبیعی است و به هیچ عنوان نگران کننده نیست.

کاربرد های تست پاپ اسمیر چیست
کاربرد های تست پاپ اسمیر چیست

تست پاپ اسمیر برای چه کسانی انجام می شود؟

 بانوانی که 21 سال سن دارند یا سنشان بیشتر است می توانند با مراجعه به متخصص زنان این تست را انجام دهند. بانوان در این سن اغلب در معرض ابتلا به سرطان هستند و با استفاده از این تست می توانند به راحتی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند. البته دقت داشته باشید که بهترین زمان تست پاپ اسمیر پس از پایان دوره قاعدگی می باشد علاوه بر این ممکن است برخی شرایط باعث شود که شما بیشتر از پیش به انجام این تست نیاز داشته باشید. از جمله این شرایط می توان به:

  • آزمایش ایدز و HIV شما مثبت شده باشد.
  • سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید. این مسئله ممکن است به علت انجام درمان هایی هم چون شیمی درمانی ایجاد شده باشد.
  • همچنین زمانی که بیش از 30 سال سن دارید و در آزمایشات اخیر شما مشکلاتی غیر طبیعی دیده شده باشد، باید این آزمایش را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: پاپ اسمیر چیست و انجام آن چه بیماری را مشخص می کند؟

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

حال ممکن است با خود بپرسید که تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود. همان طور که گفته شد شما برای انجام این آزمایش باید نزد یک پزشک متخصص زنان بروید. انجام این تست زمان زیادی نیاز ندارد و شما می توانید تنها در چند دقیقه آن را انجام دهید. شما در ابتدا باید لباس های پایین تنه خود را در آورده و روی تخت مخصوص دراز بکشید و پاهای خود را در قسمت مخصوص قرار دهید.

پس از این که روی تخت دراز کشیدید پزشک وسیله ای به نام اسپوکلوم را وارد واژن کرده و آن را می چرخاند تا دهانه رحم شما به طور کامل باز شود. در این زمان ممکن است شما کمی احساس درد یا ناراحتی داشته باشید که نیازی به نگرانی نیست و یک مسئله کاملا طبیعی است. پس از آن پزشک شما یک برس نرم و صاف را وارد واژن کرده و کمی دیواره رحم شما را خراش می دهد و نمونه سلول های رحم شما را برمی دارد.

تست پاپ اسمیر چیست و چه کاربردی دارد؟
تست پاپ اسمیر چیست و چه کاربردی دارد؟

هزینه انجام تست پاپ اسمیر

حال ممکن است با خود بپرسید که هزینه تست پاپ اسمیر چقدر است. در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که عوامل متعددی ممکن است روی قیمت این تست تاثیر گذار باشند. از جمله این عوامل می توان به هزینه ویزیت پزشک زنان، هزینه آزمایشگاه و … اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: هزینه تست پاپ اسمیر در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

حال که متوجه شدید عوامل تاثیرگذار بر قیمت تست پاپ اسمیر چیست باید بدانید که همچنین این هزینه ممکن است بر اساس محل زندگی شما نیز تغییر کند. در مورد هزینه دقیق این تست می توان گفت که این هزینه بین 100 تا 400 هزار تومان متغیر است و بر اساس شرایط شما و عواملی که در بالا بیان کردیم متفاوت است. همچنین برخی از آزمایشگاه ها بر اساس تکنولوژی که استفاده می کنند نیز این هزینه را افزایش می دهند. در این آزمایشگاه ها جواب آزمایش پاپ اسمیر نیز به صورت آنلاین به شما داده می شود.

دلایل انجام تست پاپ اسمیر
دلایل انجام تست پاپ اسمیر

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به شما بگوییم تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟ پاپ اسمیر یکی از مهم ترین ازمایش های بانوان است که برای خانم های بالای 21 سال انجام می شود. این آزمایش نشان دهنده سرطان دهانه رحم و تغییرات مربوط به آن است. شما می توانید از طریق این آزمایش به راحتی از سرطان پیشگیری کنید. شما می توانید این تست را از طریق آزمایشگاه آنی آزما انجام دهید. این آزمایشگاه می تواند با کمترین هزینه این تست را برای شما انجام دهد و جواب آن را به صورت آنلاین به دست شما برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.