بررسی کامل سلامت فرد با انجام آزمایش cbc

آزمایش cbc

‌‌یکی از رایج ترین آزمایش هایی که توسط پزشک تعیین می شود، شمارش کامل خون یا cbc است. این آزمایش یکی از مهم ترین آزمایش های خون به شمار می رود و معمولا به صورت سالیانه انجام می شود. اگر با علائمی مانند تب های مداوم و دردهای غیر طبیعی به پزشک مراجعه کنید، تجویز این آزمایش، گام اول برای تشخیص بیماری شما است. وجود بیماری هایی مانند سرطان، انواع عفونت ها و کم خونی، توسط این تست تشخیص داده می شود. برای آشنایی بیشتر با آزمایش cbc و نحوه انجام آن، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تست cbc چیست و چگونه انجام می شود؟

cbc در واقع نوعی آزمایش خون است که در آن تمامی سلول های خونی شمرده می شوند. پارامترهای آزمایش‌  cbc، گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها هستند. برای این آزمایش، خون از رگ های وریدی (خون سیاهرگی با اکسیژن کم) گرفته می شود. برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست.

بیشتر بخوانید: شناخت دقیق و کامل سلول های خون با CBC در آزمایش خون

با انجام آزمایش cbc چه بیماری هایی تشخیص داده می شود؟

همانطور که بیان کردیم، هدف از انجام‌ آزمایش‌ cbc، اندازه گیری و شمارش سلول های موجود در خون است. هرگونه تغییر در ساختار این سلول ها، زمینه بروز انواع بیماری ها را فراهم می کند. در ادامه به بررسی بیماری های قابل تشخیص، توسط تست cbc می پردازیم:

  • از جمله بیماری هایی که در تفسیر آزمایش cbc مشخص می شود، کم خونی یا آنمی است. کم خونی به بیماری گفته می شود که در آن تعداد گلبول های قرمز موجود در خون، کمتر از حد نرمال باشد.
  • سرطان دومین بیماری مهمی است که در آزمایش cbc تشخیص داده می شود. سرطان عملکرد گلبول های سفید را با اختلال مواجه می کند.
  • لنفوم هوچکین یا سرطان لنفوم از دیگر بیماری های قابل تشخیص با انجام آزمایش cbc‌ است. این بیماری نیز، سلول های سفید خون را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • غلظت خون از دیگر مشکلات شایع است که توسط تست cbc‌ تعیین می شود. اگر به غلظت خون مبتلا باشید، تعداد گلبول های قرمز در خون شما، بالاتر از حد طبیعی می رود.

آزمایش cbc چگونه منجر به تشخیص سرطان می شود؟

معمولا اغلب سرطان ها در ماه های اولیه بدون علامت هستند؛ به همین دلیل انجام چکاپ های سالانه به تمامی افراد توصیه می شود. تفسیر آزمایش cbc می تواند، سرطان را در همان ماه های ابتدایی ابتلا، تشخیص دهد. با بررسی دقیق پارامترهای آزمایش cbc و با 4 روش زیر می توان بیماری سرطان را تشخیص داد:

علائم سرطان خون در تست cbc
علائم سرطان خون در تست cbc
  1. کاهش چشم گیر تعداد گلبول های سفید در خون، از اولین علائم تشخیص سرطان است. گلبول های سفید، اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری زا هستند و کاهش در تعداد آن ها می تواند از علائم اولیه سرطان باشد.
  2. اگر در آزمایش cbc تعداد گلبول های قرمز نیز پایین باشد، می توان به بیماری سرطان پی برد؛ البته برای تشخیص سرطان، تنها شمارش تعداد گلبول های قرمز شرط نیست.
  3. کاهش هموگلوبین در خون نیز، از دیگر عوامل مهم تشخیص سرطان در تفسیر آزمایش cbc است. معمولا کاهش هموگلوبین در پی کاهش تعداد گلبول های قرمز رخ می دهد.
  4. در بیماری سرطان، تعداد پلاکت های خون نیز از حد طبیعی کمتر می شود؛ بنابراین بررسی این مورد نیز می تواند در تشخیص سرطان مفید باشد.

بیشتر بخوانید: از تفسیر آزمایش CBC چه می دانید؟

تفسیر آزمایش‌ cbc‌ در منزل

بسیاری از افراد به دلیل مشغله فراوان، از انجام آزمایش های دوره ای، امتناع می ورزند؛ بنابراین بسیار دیر به وجود برخی بیماری ها پی می برند. آنی آزما تفسیر انواع آزمایش را برای شما بسیار راحت کرده است. شما عزیزان می توانید، تنها با چند کلیک ساده، تفسیر‌ آزمایش‌ cbc را به صورت آنلاین و بدون پرداخت هزینه اضافی دریافت کنید.

انجام آزمایش cbc در آنی آزما
انجام آزمایش cbc در آنی آزما

به طور کلی میزان طبیعی سلول های خونی به شرح زیر است:

میزان در زنان میزان در مردان پارامتر مورد بررسی
۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ سلول در هر میکرو لیتر ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ سلول در هر میکرو لیتر گلبول های سفید
۸۰ تا ۹۶ ۸۰ تا ۹۶ گلبول های قرمز
150 تا 450 هزار در هر میلی لیتر 150 تا 450 هزار در هر میلی لیتر پلاکت ها
3/12 تا 3/15 در دسی ‌لیتر ۱۴ تا 5/17 گرم در دسی ‌لیتر هموگلوبین

آزمایش شمارش افتراقی یا cbc diff به چه منظور انجام می شود؟

همانطور که بیان کردیم، آزمایش cbc به منظور شمارش کامل سلول های خونی انجام می شود، اما آزمایش شمارش افتراقی، برای شمارش و بررسی گلبول های سفید خون انجام می شود. در تفسیر آزمایش‌ cbc diff تمام 5 نوع گلبول سفید، از لحاظ شکل، اندازه و تعداد، مورد بررسی قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: پاسخ کامل به سوال آزمایش cbc چیست؟

انجام آزمایش cbc در منزل با آنی آزما

انجام چکاپ های سالانه برای بررسی سلامت جسم شما، توسط پزشکان توصیه می شود؛ اما بسیاری از افراد به دلیل دوری مسیر، ترافیک بالا و مشغله فراوان، از انجام آن سر باز می زنند. این امر ممکن است، تشخیص انواع بیماری ها را به تعویق انداخته و فرایند درمان را طولانی تر کند.

انجام آزمایش cbc توسط متخصصان آنی آزما
انجام آزمایش cbc توسط متخصصان آنی آزما

آنی آزما فرایند آزمایش و دریافت جواب آن را، برای شما بسیار راحت کرده است. شما می توانید، برای انجام انواع آزمایش های خود از آنی آزما کمک بگیرید. در حال حاضر بسیاری از شهرهای کشور مانند، اصفهان، تهران، مشهد و.. تحت پوشش خدمات این شرکت هستند. در آنی آزما، علاوه بر ثبت درخواست به صورت آنلاین، امکان ثبت به وسیله تماس تلفنی نیز امکان پذیر است.

پس از ثبت درخواست توسط شما، تیم متخصص آنی آزما در کمترین زمان ممکن به محل تعیین شده توسط شما اعزام می شوند و آزمایش شما را انجام می دهند. این آزمایش برای بررسی به بهترین آزمایشگاه ها ارسال می شود.

شما عزیزان می توانید، جواب آزمایش خود را به صورت آنلاین از سایت دریافت نمایید. علاوه بر این می توانید، تفسیر آزمایش خود را در سایت مشاهده کنید. اگر قصد انجام آزمایش cbc را دارید، همین الان به وب سایت آنی آزما مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.