اطلاعات کامل و جامع درباره تست پاپ اسمیر و hpv

تست پاپ اسمیر و hpv

تست پاپ اسمیر و hpv امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که این آزمایش را در سال های اولیه جوانی خود انجام دهید در سنین میان سالی از مشکلات کم تری رنج خواهید برد.

تست پاپ اسمیر چیست؟

این تست به منظور غربالگری در بانوان انجام می گیرد و با کمک آن می توانند سلول های غیر طبیعی موجود در دهانه رحم را در کم ترین زمان ممکن، شناسایی و درمان کنند. ویروس نام برده شده توسط رابطه جنسی از فرد بیمار انتقال می یابد. گفتنی است که ورود این ویروس به بدن بانوان لزوماً به ایجاد سرطان رحم ختم نمی شود و در مواردی تنها با بروز زگیل تناسلی خود را نشان می دهد. همچنین می توانید با تزریق واکسن گارداسیل به طور قطع از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید.

بیشتر بخوانید: حقایقی در مورد آزمایش پاپ اسمیر که نمی دانید

آیا زگیل تناسلی در پاپ اسمیر مشخص می شود؟

برای پاسخ به این سوال که آیا در آزمایش پاپ اسمیر زگیل تناسلی مشخص می شود؟ باید گفت بله؛ تا حد زیادی توسط این تست مشخص می شود. همان طور که گفتیم زگیل تناسلی از راه تماس جنسی انتقال می یابد. این عارضه دردناک از ویروسی تحت عنوان hpv انتقال می یابد. ویروس نام برده شده با ابتلا به سرطان هایی از جمله: سرطان مقعد، گلو و غیره، رابطه مستقیم دارد. لازم به ذکر است که مهم ترین ابزار شناخت این ویروس، آزمایش پاپ اسمیر است. زیرا با کمک آن می توان شدت بیماری را نیز تشخیص داده و درمان را آغاز کرد.

تست پاپ اسمیر و hpv بدون درد و با صرف مدت زمان کوتاه
تست پاپ اسمیر و hpv بدون درد و با صرف مدت زمان کوتاه

تشخیص ویروس با تست پاپ اسمیر

امروزه پزشکان متخصص مدعی هستند که با انجام تست پاپ اسمیر و hpv، قادر به تشخیص ویروس hpv خواهند بود. گفتنی است تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی امری دشوار است. زیرا بروز هر نوع از آن گاهی بدون هیچ علامت خاصی می باشد. به این منظور تنها راه های تشخیص این بیماری از طریق آزمایش پاپ اسمیر و hpv است.

بیشتر بخوانید: انواع رایج HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)

تفاوت آزمایش اچ پی وی با پاپ اسمیر چیست؟

تست اچ پی وی و پاپ اسمیر، هر دو برای غربالگری سلول های دهانه رحم انجام می پذیرد. برای سال های متوالی تنها راه تشخیص سلول های سرطانی آزمایش پاپ اسمیر بود اما در چند سال اخیر تست اچ پی وی نیز برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. انجام تست پاپ اسمیر یا اچ پی وی در مطب یا کلینیک انجام می پذیرد. مراحل این آزمایش ها از نمونه گیری سلول های دهانه رحم آغاز می شود. انجام تست پاپ اسمیر و hpv بیشتر از یک دقیقه طول نمی کشد.

تست پاپ اسمیر و اچ پی وی، قابل انجام در کلینیک های معتبر
تست پاپ اسمیر و اچ پی وی، قابل انجام در کلینیک های معتبر

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر اچ پی وی

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر hpv بعد از انجام آن صورت می گیرد. به طور معمول بعد از تشخیص عفونت نهایتاً تا دو سال بعد از ابتلا و شروع درمان، به طور کلی بیماری از بین خواهد رفت. اما می توان گفت متاسفانه در برخی از موارد نیز درصد کمی از بیماری باقی می ماند. علت تداوم بیماری ممکن است به دلیل وجود موارد زیر باشد:

 • نوع سویه ای که فرد به آن مبتلا شده است
 • مصرف مداوم داروهای ضدبارداری خوراکی
 • سیگار کشیدن های مکرر

لازم به ذکر است که عکس جواب پاپ اسمیر سالم را زمانی که دریافت می کنید این معنی را می دهد که سلول های دهانه رحم شما همگی در وضعیت طبیعی و سالم قرار دارند و جای نگرانی نیست. برگه جواب تست  پاپ اسمیر و hpv دارای تفاسیر مختلفی است که به شرح زیر می باشند:

 • بخش اول: نوع روش آزمایش در این قسمت ذکر می شود. اگر گزینه Conventional تیک دار بود یعنی روش نمونه گیری از نوع سنتی بوده و اگر گزینه liquid based  دارای تیک بود به این معنی است که روش نمونه گیری نوین است.
 • بخش دوم: این بخش مربوط به کیفیت آزمایش است. در صورتی که گزینه Satisfactory به معنای مطلوب بودن نتیجه و عبارت Unsatisfactory به معنای نتیجه نامطلوب تلقی می شود. بعد از دریافت جواب فوق، یعنی به دلیل وجود التهاب موجود در بدن شما پاتولوژیست قادر به خواندن نتیجه نبوده و باید دو ماه دیگر برای انجام دوباره آزمایش به آزمایشگاه مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: علائم و راه های انتقال زگیل تناسلی HPV در زنان و مردان

 • قسمت سوم: در این بخش از تست پاپ اسمیر و hpv در صورتی که عبارت Severe را مشاهده کردید به این معنی است که میزان شدت التهاب در دهانه رحم بسیار زیاد بوده و عفونت بسیاری در آن محل جمع شده است و اگر عبارت Moderate را مشاهده کردید به این معنا است که میزان عفونت در دهانه رحم در حد متوسط است و هم چنین وجود عبارت Mild نمایان گر میزان عفونت خفیف می باشد.
 • بخش چهارم: در این قسمت شاهد روند غیر طبیعی سلول های اپیتلیال خواهیم بود. در صورتی که گزینه Squamous cell را مشاهده کردید نشان از وضعیت طبیعی سلول های پوشاننده دیواره رحم دارد و اگر عبارت Glandular cell را مشاهده کردید به معنای این است که سلول های استوانه ای به طور طبیعی قسمت بالایی سرویکس را فرا گرفته است.
انجام تست پاپ اسمیر و اچ پی وی بدون درد و خون ریزی
انجام تست پاپ اسمیر و اچ پی وی بدون درد و خون ریزی

علائم hpv مثبت

در صورتی که جواب تست پاپ اسمیر و hpv شما مثبت شود، در بیشتر موارد علائمی در بدن شما مشاهده می شود که این علائم عبارتند از:

 • ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی فرد مبتلا (زگیل ایجاد شده شامل توده ای خشن و زبر بوده که بر روی پوست رشد می کند)
 • زگیل ایجاد شده می تواند ابعاد کوچک، بزرگ، صاف یا برجسته باشد.
 • زگیل ها یا به صورت تکی یا به شکل خوشه ای پدید می آیند.
 • زگیل های به وجود آمده در قسمت بیرونی واژن یا بخش بیرونی آلت تناسلی مردانه قرار دارند.
بیماری مقاربتی hpv، آغازگر سرطان دهانه رحم
بیماری مقاربتی hpv، آغازگر سرطان دهانه رحم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.