آیا تست HPV برای مردان وجود دارد؟ این تست چگونه انجام می شود؟

تست HPV برای مردان

احتمالا درباره ویروس HPV و چگونگی ایجاد سرطان دهانه رحم شنیده اید؛ اما ممکن است ندانید که این ویروس بر مردان نیز مانند زنان تاثیر می گذارد. ویروس HPV برای مردان می تواند منجر به زگیل تناسلی شود. همچنین، می تواند باعث سرطان هایی مانند سرطان آلت تناسلی یا مقعد شده که مردان را تحت تاثیر قرار می دهند. در این مقاله، به تاثیر HPV بر روی سلامتی مردان، تست HPV برای مردان و چگونگی محافظت در برابر این ویروس خواهیم پرداخت.

ویروس HPV چیست؟

این ویروس که به عنوان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شناخته می شود، از طریق رابطه جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست در ناحیه تناسلی، از فردی به فرد دیگر منتقل می شود؛ بنابراین، این ویروس در بین افرادی که حداقل یک بار فعالیت جنسی داشته اند، شیوع بیشتری دارد. به طور کلی، ویروس HPV می تواند واژن، آلت تناسلی، مقعد، گلو، قفسه سینه، دست ها و پاها را آلوده کند.

این ویروس، شایع ترین ویروس مقاربتی است و هر کسی که تا به حال حداقل یک بار رابطه جنسی را تجربه کرده، احتمال دارد به این ویروس مبتلا شود؛ اما تنها تعداد کمی از زنان و مردان علائم این بیماری را خواهند داشت. تقریبا در اکثر موارد، سیستم ایمنی بدن ویروس را تحت کنترل نگه می دارد یا به طور کامل آن را از بین می برد.

بیشتر بخوانید: آزمایش HPV چیست و به چه منظوری انجام می‌شود؟

مردان چگونه به HPV مبتلا می شوند؟

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV مبتلا شوید. همچنین این ویروس، از طریق تماس نزدیک پوست به پوست در طول رابطه جنسی نیز قابل انتقال است. HPV می تواند حتی زمانی که فرد مبتلا به عفونت هیچ علائمی نداشته باشد، گسترش یابد.

علائم ممکن است سال ها پس از رابطه جنسی با فردی که عفونت دارد ظاهر شوند. به همین دلیل، تشخیص زمان حضور اولین ویروس در بدن شما دشوار است.

علائم HPV در مردان چیست؟

بیشتر سویه های HPV هیچ علامت یا مشکلی ایجاد نمی کنند؛ اما برخی از گونه ‌های HPV می‌توانند باعث زگیل تناسلی و توده‌ های گوشتی کوچک شوند. این زگیل ها در مردان ممکن است در اطراف بالای ران، روی آلت تناسلی، روی کیسه بیضه و اطراف یا روی مقعد ظاهر گردند. این زگیل ها معمولا دردناک نیستند؛ ولی اگر خیلی بزرگ باشند ممکن است خارش یا خونریزی ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید: با تفسیر آزمایش پاپ اسمیر hpv آشنا شوید

البته HPV گاهی اوقات می تواند به سرطان تبدیل شود (همه تغییرات سلولی ناشی از HPV منجر به سرطان نمی شوند). عفونت HPV می تواند خطرات زیر را برای مردان به همراه داشته باشد:

  • زگیل ناحیه تناسلی
  • سرطان های گلو و گردن
  • سرطان آلت تناسلی
  • سرطان مقعد
سرطان گلو ناشی از ویروس HPV
سرطان گلو ناشی از ویروس HPV

آزمایش HPV مردان چگونه است؟

طبق گزارش مرکز کنترل بیماری های آمریکا (CDC)، به طور کلی هیچ تست HPV برای مردان وجود ندارد که سویه های پرخطر HPV را بررسی کند؛ زیرا گرفتن یک نمونه سلول خوب برای آزمایش از روی پوست ضخیم آلت تناسلی دشوار است. با این حال، برخی از پزشکان انجام تست HPV برای مردان در معرض خطر را توصیه می‌ کنند. در انجام آزمایش HPV، پزشک نمونه را از پوست آلت تناسلی، پوست اطراف مقعد، مجرای ادرار یا مایع منی جمع‌آوری می ‌کند.

سپس آن‌ ها را از نظر وجود ناهنجاری سلولی در آزمایشگاه بررسی خواهد کرد. این ویروس وارد خون نمی شود و تشخیص HPV با آزمایش خون ممکن نیست.

در تفسیر جواب آزمایش HPV مردان دو حالت وجود دارد:

  • اگر جواب منفی باشد، یعنی ویروس HPV در نمونه شما مشاهده نشد.
  • اگر جواب مثبت باشد، یعنی در نمونه شما ویروس HPV دیده شده و باید سریعا به متخصص مراجعه کنید.
تست HPV برای مردان
تست HPV برای مردان

آزمایش زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟

برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک ناحیه تناسلی مرد را به صورت چشمی بررسی می کند تا ببیند آیا زگیل وجود دارد یا خیر؟ برخی از پزشکان از محلول استیک اسید برای کمک به شناسایی زگیل هایی که برجسته و قابل مشاهده نیستند استفاده می کنند؛ اما این آزمون ها بی‌ خطا نیستند و گاهی اوقات پوست طبیعی به اشتباه به عنوان زگیل شناسایی می شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره جواب تست hpv

راه درمان HPV چیست؟

در حال حاضر، هیچ درمان خاصی برای از بین بردن ویروس HPV وجود ندارد؛ اما درمان هایی برای مشکلات ناشی از این ویروس وجود دارند. متخصص شما می تواند زگیل تناسلی را با دارو های تجویزی درمان کند. سرطان های ناشی از HPV زمانی که به موقع شناسایی شوند، قابل درمان هستند.

چگونه خطر ابتلا به HPV را در مردان کاهش دهیم؟

اگر از نظر جنسی فعال هستید یا شرکای جنسی جدید دارید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به HPV پرخطر قرار بگیرید. بهترین راه برای محافظت از خود، دریافت واکسن HPV، Gardasil 9 است؛ زیرا این واکسن از شما در برابر شایع‌ ترین گونه ‌های پرخطر و اکثر موارد زگیل تناسلی محافظت می ‌کند.

به غیر از واکسن زدن، همیشه توصیه می شود که موارد زیر را زمانی که با یک شریک جدید رابطه دارید، رعایت کنید:

  • همیشه برای رابطه جنسی واژینال و مقعدی از کاندوم استفاده نمایید.
  • برای رابطه جنسی دهانی از کاندوم و بند دندان استفاده کنید.
  • از به اشتراک گذاشتن وسایل جنسی خودداری نمایید.

بیشتر بخوانید: از تفسیر جواب آزمایش hpv چه می دانید؟

هزینه تست HPV برای مردان

هزینه آزمایش HPV مردان و زنان تقریبا یکسان است. به طور کلی، هزینه آزمایش HPV به عوامل مختلفی مانند محل انجام تست (دولتی یا خصوصی)، نوع آزمایش و بیمه درمانی بیمار بستگی دارد. طبق تعرفه های اعلام شده، هزینه آزمایش HPV در مراکز دولتی در حدود پانصد هزار تومان و در مراکز خصوصی یک میلیون و هشت صد هزار تومان است.

واکسن Gardasil 9
واکسن Gardasil 9

نتیجه گیری

بسیاری از اطلاعات در مورد ویروس HPV بر روی زنان متمرکز است؛ زیرا ابتلا به این ویروس، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را نیز افزایش می دهد. با این حال، ویروس HPV در مردان نیز می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. به همین دلیل، برای مردان مهم است که بدانند چگونه خطرات ناشی از ویروس HPV را کاهش دهند. در این مقاله، به نحوه ابتلا و علائم این ویروس و همچنین تست HPV برای مردان اشاره شد. در نهایت راه هایی برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس HPV پیشنهاد کردیم.

آنی آزما با همکاری آزمایشگاه های برتر کشور، امکان انجام این آزمایش ها را در منزل فراهم کرده است. بدین ترتیب حریم خصوصی شما نیز حفظ شده و به راحتی می توانید به انجام آن ها بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش آزمایش در منزل، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.