آیا از اهمیت انجام آزمایش hpv در زنان اطلاع دارید؟

آزمایش hpv در زنان

ویروس HPV یک عامل عفونی قابل انتقال تناسلی است که در زنان می تواند سرطان رحم و انواع دیگر سرطان های تناسلی را ایجاد کند. مهم ترین راه تشخیص این بیماری ویروسی، از طریق آزمایش hpv در زنان است. زنان در سنین بالای 40 سال باید به صورت دوره ای این آزمایش را انجام دهند. اهمیت این آزمایش برای زنان ضروری است و به راحتی می توان بیماری را تشخیص داد و درمان کرد.

هر چه سریع تر به بیماری پی ببرید، قطعا درمان آن نیز آسان تر خواهد بود. در این مطلب شما را با نحوه انجام آزمایش و تشخیص ویروس اچ پی وی در زنان آشنا خواهیم کرد.

4 روش تشخیص ویروس اچ پی وی در آزمایش

روش های تشخیص ویروس اچ پی وی عبارتند از:

 1. نمونه برداری از سلول های دهانه رحم

نمونه برداری، شامل آزمایش پاپ اسمیر است که این آزمون یکی از راه های تشخیص ویروس اچ پی وی می باشد. این آزمایش توسط پزشک یا سایر کارشناسان به راحتی انجام می شود. در این آزمون، نمونه ای از سلول های سطح رحم و گردن رحم برداشت شده و به آزمایشگاه ارسال می شود. سپس وجود تغییرات سلولی یا عدم طبیعی بودن سلول ها مورد بررسی قرار می گیرند. تفسیر آزمایش پاپ اسمیر hpv به پزشک کمک می کند تا بیماری را تشخیص دهد.

 1. آزمایش دی ان ای

در این روش، نمونه های بافت گرفته شده از گردن رحم در لابراتوار بررسی می شوند. این آزمون با استفاده از تکنیک های مولکولی مانند روش سنتز PCR انجام می شود که به هدف تشخیص حضور یا عدم حضور دی ان ای ویروس HPV در سلول های بافتی می پردازد. این روش معمولا برای مواردی که در نتایج آزمایش پاپ اسمیر، نتیجه غیرطبیعی باشد، به کار می رود.

بیشتر بخوانید: آزمایش اچ پی وی را جدی بگیرید

 1. آزمایش کلپوسکوپی و اسید استیک

روش کلپوسکوپی جزو اولین روش های تشخیص است که توسط پزشک در مطب انجام خواهد شد. در این روش با کمک یک نوع میکروسکوپ معمولی، بیمار معاینه می شود. پزشک دهانه رحم را به خوبی بررسی می کند و در صورت تشخیص هر نوع ناهنجاری، آزمایش های دیگر را توصیه خواهد کرد.

 1. آزمایش HPV ایمونوهیستوشیمی

در این روش، نمونه های بافت گرفته شده از گردن رحم برای بررسی آنتی ژن های ویروس HPV به آزمایشگاه ارسال می شوند. این روش بر پایه تفاوت فعالیت ایمنی سلول های استوایی و غیر استوایی بر اثر عفونت HPV می باشد. اگر سلول ها دارای آنتی ژن های HPV باشند، بدین معنا بوده که فعالیت ایمنی بدن، در برابر ویروس های HPV بوده است. نمونه برگه آزمایش hpv مثبت نشان دهنده ابتلا بدن به این ویروس می باشد.

نمونه برداری برای تشخیص ویروس اچ پی وی
نمونه برداری برای تشخیص ویروس اچ پی وی

آزمایش اچ پی وی چیست؟

آزمایش HPV (Human Papillomavirus) یک آزمایش بالینی است که برای تشخیص HPV استفاده می شود. HPV یک ویروس بوده که بیشتر به وسیله روابط جنسی بین انسان ها منتقل می گردد و عفونت های عمدتا سختی را در خانم ها ایجاد می کند. این ویروس می تواند سرطان را به وجود بیاورد؛ به خصوص سرطان رحم از بیشترین عوارض این بیماری است.

برای انجام آزمایش hpv در زنان، معمولا از روش های مختلفی استفاده می شود. در تست DNA، نمونه ای از سلول های خارجی محیط داخل رحم و گردن رحم برای الگوی DNA HPV برداشت می گردد. این آزمایش می تواند به ارائه اطلاعاتی درباره نوع HPV و همچنین ریسک ابتلا به سرطان کمک کند. در تست های دیگر، نمونه هایی از سلول های رحم و گردن رحم برای بررسی تغییرات در سلول ها بررسی می شوند.

بیشتر بخوانید: چرا لازم است آزمایش HPV را انجام دهیم؟

انجام این آزمایش می تواند برای شناسایی زودهنگام عفونت HPV و همچنین برای ارزیابی خطر سرطان مزمن در زنان مفید باشد. اگر نتیجه آزمایش مثبت بود، احتمالا باید تحت معاینات بیشتر قرار بگیرید و در صورت لزوم، درمان مناسب را دریافت کنید. با این حال، مهم است بدانید که نتیجه آزمایش منفی HPV، نمی تواند الزاما به معنای مصون بودن شما از بروز سرطان در آینده باشد. به همین دلیل، باید با پزشک خود در مورد دیگر آزمون های تشخیصی HPV صحبت کنید.

انجام به موقع آزمایش اچ پی وی برای زنان
انجام به موقع آزمایش اچ پی وی برای زنان

چند مورد از مهم ترین علل اهمیت آزمایش اچ پی وی

اهمیت انجام آزمایش HPV در زنان را می توان در موارد زیر توضیح داد:

 • خطر ابتلا به سرطان

عفونت با ویروس HPV می تواند عامل اصلی توسعه سرطانهای رحم، اندام تناسلی زنان و سایر نقاط بدن باشد. به همین دلیل باید زمان انجام آزمایش HPV را مشخص کرده و تا با تشخیص این عفونت در مرحله ابتدایی، از توسعه سرطان های مربوطه پیشگیری کنید.

 • پیشگیری از سرطان سرویکس

 یکی از انواع سرطان های رایج در زنان، سرطان سرویکس است. با انجام آزمایشHPV، احتمال ابتلا به این نوع سرطان قابل تشخیص می شود و در صورت شناسایی عفونت، اقدامات درمانی و پیشگیری انجام خواهند شد.

بیشتر بخوانید: نحوه انجام آزمایش hpv و ضرورت آن

 • تحقیقات علمی

انجام آزمایش HPV برای پژوهش های علمی نیز بسیار مهم است؛ زیرا می توان روش های بهینه تشخیص و پیشگیری از این عفونت را بهبود بخشید.

 • بالا بردن اطلاعات پیشگیری

انجام آزمایش hpv در زنان می تواند به زنان اطلاعاتی درباره عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (hpv) و روش های پیشگیری از آن دهد. این مورد می تواند تقویت آگاهی عمومی در مورد این عفونت و سرطان های مربوطه را به همراه داشته باشد.

با توجه به این دلایل، انجام آزمایش HPV برای تشخیص، پیشگیری و مدیریت عفونت ویروس HPV و سرطان های دیگر بسیار مهم است. به خصوص در مورد زنانی که در دسته پرخطر قرار دارند، مانند زنان جوان و زنانی با سابقه عفونت HPV یا سرطان، بسیار اهمیت دارد. هزینه آزمایش hpv زنان با بیمه بسیار مناسب است و نباید در انجام آن تردید داشته باشید.

نمونه برداری از سلول های دهانه رحم
نمونه برداری از سلول های دهانه رحم

علل ابتلا به ویروس اچ پی وی

علل ابتلا به ویروس HPV عبارتند از:

 • عدم رعایت بهداشت جنسی
 • استفاده از روش های محافظتی نامناسب
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • تغییر در وزن بدن
 • عادات تغذیه ناسالم
 • سیگار کشیدن
 • تماس مستقیم با پوست مبتلا به اچ پی وی

بیشتر بخوانید: هزینه آزمایش hpv در بهترین آزمایشگاه

شایع ترین علائم ویروس اچ پی وی

شاید این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که این بیماری چه علائمی دارد؟ با داشتن هر کدام از این علائم باید برای انجام آزمایش اچ پی وی به پزشک خود مراجعه کنید. علائم hpv مثبت عبارتند از:

 • زگیل و خارش در منطقه تناسلی
 • ظهور تومورهای کوچک با ظاهر صاف یا ضایعات پوستی، سوختگی و زخم در مناطق تناسلی
 • عوارض مختلف پوستی شامل تغییر رنگ و شکل بخش های مختلف
 • خروج خون غیر طبیعی برای مدت زمان طولانی بعد از رابطه جنسی یا در هنگام ادرار
 • احساس درد، سوزش یا تورم در ناحیه تناسلی
 • ظهور زگیل در رحم
 • نامنظم بودن عادت های قاعدگی
انجام آزمایش hpv در منزل با آنی آزما
انجام آزمایش hpv در منزل با آنی آزما

نتیجه گیری

آزمایش hpv در زنان اهمیت بسیار بالایی دارد و در صورتی که پزشک شما این آزمایش را تجویز کرده، در اولین فرصت باید آن را انجام بدهید. نگران انجام آزمایش نباشید؛ زیرا هیچ گونه درد یا ضرری برای شما نخواهد داشت. مراکز درمانی و آزمایشگاهی نمونه ای که توسط پزشک متخصص زنان گرفته شده است را مورد آزمایش قرار می دهند. در صورت منفی بودن آزمایش، خیالتان از بابت عدم وجود این بیماری راحت خواهد شد.

اگر آزمایش شما مثبت شد نیز نباید نگران باشید؛ زیرا روش های درمان مدرن برای این بیماری کشف شده اند. اگر نگران حفظ حریم خصوصی خود برای این آزمایش هستید یا در مکان های عمومی راحت نمی باشید، با آنی آزما می توانید این آزمایش را در خانه خود انجام دهید. آنی آزما با همکاری بهترین آزمایشگاه های کشور، تمامی خدمات آزمایشگاهی و پزشکی را در منزل به شما ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.