آزمایش hpv برای چیست و چه اهمیتی دارد؟

آزمایش hpv برای چیست

متاسفانه این حقیقت وجود دارد که جوامع مختلف در سال های اخیر، با افزایش ابتلا شهروندان به بیماری های متفاوت رو به رو بوده اند. البته نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که با پیشرفت پزشکی، مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری ها، کاهش یافته است. تشخیص زود هنگام بیماری از طریق آزمایش و پیشگیری از بیماری، به صورت مستقیم، روی موفقیت درمان تاثیر می گذارد. آزمایش hpv یکی از این آزمایشات است. شاید بپرسید که آزمایش hpv برای چیست و چرا اهمیت دارد؟

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این آزمایش بپردازیم.

hpv چیست؟

Human papilloma virus یا به اختصار hpv، نام یک بیماری ویروسی مربوط به دستگاه تناسلی انسان است. این ویروس باعث بیماری های زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان های وولوار، سرطان های مقعدی و سرطان مردان می شود. به همین علت تشخیص به موقع این ویروس اهمیت بالایی دارد. این ویروس، می تواند به وسیله روابط جنسی پر خطر، منتقل شود.

آزمایش hpv به چه منظور انجام می شود؟

اینکه بدانیم آزمایش hpv برای چیست، به درک بهتر ما از روند پیشگیری یا درمان، کمک می کند. آزمایش hpv، یک آزمایش غربالگری است که برای تشخیص وجود ویروس پاپیلومای انسانی (hpv) و پیشگیری از بیماری های ناشی از آن به کار می رود. برای تشخیص ویروس و پیشگیری از آن، آزمایش hpv نسبت به آزمایش سیتولوژی حساسیت بیشتری دارد و نتایج دقیق تری را ارائه می کند. آزمایش hpv، معمولا در اولین مرتبه انجام تست، بیماری را تشخیص می دهد.

از آنجا که ویروس پاپیلومای انسانی، نشانه خاصی ندارد، انجام آزمایش hpv برای افراد بالای 30 سال، هر 3 سال یک بار توصیه می شود. این امر، موجب تشخیص به موقع بیماری های ویروسی دستگاه تناسلی خواهد شد. توصیه پزشک برای انجام آزمایش hpv، می تواند دو علت داشته باشد:

  • نتایج معاینه، احتمال وجود ویروس را نشان می دهد.
  • سن شما بیشتر از 30 سال است.

بیشتر بخوانید: اطلاعات کامل و جامع درباره تست پاپ اسمیر و hpv

نکته قابل توجه دیگر، آزمایش hpv مردان است. درحال حاضر، هیچ آزمایش تایید شده ای برای تشخیص ویروس hpv در مردان وجود ندارد. با این حال، آزمایش hpv می تواند مردان مبتلا به زگیل تناسلی ناشی از این ویروس را تشخیص دهد؛ اما انجام این آزمایش، برای زنان، بیشتر از مردان توصیه می شود.

هزینه آزمایش hpv در سال 1402 چه قدر است؟

اگرچه سلامت انسان اهمیت بالایی دارد؛ اما هزینه های پیشگیری و درمان، موضوعی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. در این مطلب، می خواهیم به بررسی عوامل تاثیرگذار بر هزینه آزمایش hpv سال 1402 بپردازیم.

عوامل مختلفی روی قیمت آزمایش تاثیر می گذارند. یکی از این عوامل، آزمایشگاهی است که به آن مراجعه می کنید. توجه داشته باشید که نباید برای کاهش هزینه ها، مسئله مربوط به سلامت خود را به آزمایشگاهی با امکانات نامناسب بسپارید.

انجام آزمایش hpv و مدیریت هزینه ها
انجام آزمایش hpv و مدیریت هزینه ها

قیمت اعلام شده برای انجام آزمایش hpv، در آزمایشگاه های خصوصی، بیشتر از 1700000 تومان است. آزمایشگاه های خصوصی، از امکانات بهتری برخوردار هستند و نتایج دقیق تری را ارائه می دهند. به همین علت، هزینه آزمایش در این آزمایشگاه ها بالاتر است.

هزینه آزمایش hpv درمنزل، بیش از 1500000 توسط آزمایشگاه های معتبر ارائه می شود. با این حال، مجموعه خدمات درمانی آنی آزما، هزینه آزمایش hpv در منزل را به 1200000 تومان الی 1300000 کاهش داده است. البته هزینه های آزمایشات، می تواند با توجه به بیمه شما، مجددا کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: هزینه آزمایش hpv در بهترین آزمایشگاه

نحوه نمونه گیری و تفسیر نتایج آزمایش hpv

برای انجام آزمایش hpv، از سلول های پوششی ناحیه تناسلی زنان و مردان، نمونه برداری صورت می گیرد. این نمونه برداری، با استفاده از ابزار خاصی به نام سواپ یا براش انجام می شود. پس از اتمام نمونه برداری، نمونه ها برای انجام آزمایش و غربالگری به آزمایشگاه ارسال می شوند.

توجه داشته باشید که قبل از انجام آزمایش hpv، می بایست برخی نکات را رعایت کنید:

  1. در صورت وجود عفونت در ناحیه تناسلی، آزمایش hpv را به بعد از بهبود کامل عفونت موکول کنید.
  2. تا 48 ساعت قبل از انجام آزمایش، از رابطه جنسی یا استفاده از داروهای واژینال پرهیز کنید.
  3. انجام آزمایش hpv در دوران عادت ماهیانه، امکان پذیر است؛ اما برای دستیابی به نتایج دقیق تر، باید انجام تست را به بعد از عادت ماهیانه خود موکول کنید.
  4. تا 48 ساعت پیش از انجام تست، از دوش واژینال استفاده نکنید.

پس از بررسی نمونه سلول های ناحیه تناسلی، آزمایش hpv یکی از دو نتیجه زیر را نشان خواهد داد:

  • Hpv مثبت

نمونه برگه آزمایش hpv مثبت، ابتلا شما به نوعی از ویروس hpv را نشان می دهد. نتیجه مثبت این آزمایش، نشانه ابتلا به سرطان نیست، بلکه هشداری برای ابتلا به سرطان های مربوط به دستگاه تناسلی در آینده، محسوب می شود.

استفاده از ابزار مخصوص، برای انجام آزمایش hpv
استفاده از ابزار مخصوص، برای انجام آزمایش hpv

در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش hpv، می بایست نکاتی را در مورد نزدیکی با شریک جنسی خود رعایت کنید. همچنین، ممکن است پزشک شما انجام آزمایشات دیگری را در طول یک سال توصیه کند. انجام این آزمایشات برای بررسی روند بهبود بیماری، اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید: پاپ اسمیر منفی HPV مثبت

  • Hpv منفی

نمونه برگه آزمایش hpv منفی، به این معنا است که شما به ویروس hpv مبتلا نشده اید. البته در صورت منفی بودن نتیجه، انجام آزمایش hpv، هر 3 تا 5 سال توصیه می شود. همچنین تزریق واکسن hpv، می تواند تا حدی از ابتلا به این ویروس جلوگیری کند.

گاهی در رابطه با آزمایش hpv، نتیجه مثبت کاذب به دست می آید. این نتیجه کاذب، می تواند نشان دهنده ابتلا شما به نوع کم خطری از ویروس hpv باشد. نوع کم خطر ویروس hpv، به سرطان منجر نمی شود و در بسیاری از موارد خود به خود از بین می رود.

تزریق واکسن hpv، برای جلوگیری از ابتلا به ویروس
تزریق واکسن hpv، برای جلوگیری از ابتلا به ویروس

جمع بندی

به طور کلی، تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (hpv) برای پیشگیری از بیماری ها و سرطان های دستگاه تناسلی ضرورت دارد. در حال حاضر، با توسعه خدمات پزشکی، انجام انواع آزمایشات در منزل و محل کار، امکان پذیر است. مجموعه خدمات پزشکی آنی آزما، با بهترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت، آزمایش hpv را در منزل به شما ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.