آزمایش چکاپ کامل چیست و چه تست هایی را شامل می شود؟

آزمایش چکاپ کامل

‌‌یکی از مهم ترین تست هایی که به پزشکان کمک می کند تا بیماری شما را تشخیص دهند، آزمایش چکاپ کامل است. این آزمایش می تواند به طور موثر کمبود های بدن شما را مشخص کند و از این طریق پزشک قادر خواهد بود تا مشکلات شما را تشخیص دهد. شما نیز می توانید از طریق این آزمایش از وضعیت سلامتی تان اطلاع پیدا کنید. با استفاده از آزمایش‌ چکاپ‌ می توانید بیماری ها را در مرحله اولیه تشخیص دهید و درمان موثر تری داشته باشید. در ادامه به بررسی این آزمایش خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دلایل اهمیت تست چکاپ کامل

در ابتدای مطلب بهتر است به شما بگوییم که چرا چکاپ کامل از اهمیت بالایی برخوردار است  و در آزمایش خون چه چیزهایی مشخص می شود. یکی از مهم ترین دلایل اهمیت این تست این است که پیشگیری بهتر از درمان است و شما با استفاده از این آزمایش می توانید کمبود های بدن خود و مشکلات آن را تشخیص دهید و زودتر آن ها را درمان کنید. همچنین این آزمایش می تواند به شما نشان دهد که چه خطراتی در آینده سلامتی شما را تهدید می کنند و ممکن است چه مشکلاتی برای شما پیش آید.

علاوه بر آن آزمایش چکاپ کامل به شما کمک می کند تا بتوانید یک سبک زندگی سالم برای خود انتخاب کنید و از آن پیروی کنید. همچنین بهتر است به صورت سالیانه این تست را انجام دهید تا متوجه بیماری های خود شوید و نگران هزینه چکاپ کامل نباشید. این آزمایش ها شامل تست های دقیقی هستند که مقدار ویتامین ها، وضعیت کبد، کلیه و … را بررسی می کنند.

بیشتر بخوانید:آشنایی با آزمایش چکاپ کامل بدن

فهرست تست های موجود در آزمایش چکاپ کامل

همانطور که می دانید در آزمایش‌ چکاپ تعدادی از تست ها وجود دارد که به بررسی وضعیت کلی بدن شما می پردازد. این تست ها هر یک وضعیت محل به خصوصی از بدن شما را بررسی می کنند و می توانند به میزان زیادی از بروز بیماری های مختلف جلوگیری کنند. در ادامه به بررسی لیست آزمایش های چکاپ کامل زنان و مردان خواهیم پرداخت:

  • تست میزان چربی خون:

تری گلیسیرید و کلسترول منابع چربی در خون هستند و این آزمایش می تواند این سلول ها را در خون بیازماید و در صورت کم یا زیاد بودن به شما هشدار دهد.

  • چکاپ مربوط به میزان قند خون:

تست دیگری که در آزمایش چکاپ کامل گنجانده شده، میزان قند خون است. این تست به خصوص برای افرادی که دارای دیابت هستند بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد.

مهم ترین تست های موجود در چکاپ کامل
مهم ترین تست های موجود در چکاپ کامل
  • چکاپ عملکرد کبد:

این چکاپ می تواند مشکلات بسیار مهمی از جمله کبد چرب را تشخیص دهد و آنزیم های درون آن را بررسی کند.

  • چکاپ مربوط به تیروئید:

یکی از مهم ترین فاکتور هایی که روی سلامت کلی بدن تاثیر می گذارد، غده تیروئید است. اگر این غده دچار اختلال شود، فرد به کم کاری یا پر کاری تیروئید مبتلا خواهد شد.

  • آزمایش اسید اوریک:

افرادی که سابقه سنگ کلیه یا نقرس دارند بهتر است به صورت دوره ای این آزمایش را نیز در آزمایش چکاپ کامل خود انجام دهند.

بیشتر بخوانید:خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل چگونه انجام می گیرد

  • چکاپ بررسی ویتامین ها در بدن:

این مدل چکاپ می تواند مقدار ویتامین های موجود در بدن شما را بسنجد و در صورت کمبود به شما کمک کند تا راحت تر بتوانید این ویتامین ها را تامین کنید.

نمونه های قابل بررسی در آزمایش های چکاپ کامل

برای این که به خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل بپردازید بهتر است بدانید که شما می توانید آزمایش های چکاپ کامل را به اشکال متنوع انجام دهید. هر یک از آزمایش های موجود در چکاپ ممکن است از طریق نمونه خاصی گرفته شوند. به عنوان نمونه برخی از آزمایش ها با استفاده از سرنگ و خون قابل انجام هستند و برخی دیگر به وسیله ادرار. در ادامه روش های مختلف انجام آزمایش چکاپ کامل را با هم بررسی خواهیم کرد:

  • آزمایش خون:

یکی از مهم ترین بخش های چکاپ کامل، آزمایش خون است. در این آزمایش سلول های خون می توانند وضعیت سلامت کلی بدن شما را مشخص کنند. همچنین با استفاده از این آزمایش می توانید به طور کلی مسائل مربوط به کم خونی، سرطان خون و … را بسنجید. برای این آزمایش بهتر است ناشتا باشید تا میزان قند و چربی خون به طور دقیق قابل سنجش باشد.

مهم ترین دلایل انجام آزمایش چکاپ به صورت دوره ای
مهم ترین دلایل انجام آزمایش چکاپ به صورت دوره ای
  • آزمایش ادرار:

مهم ترین نمونه برای انجام آزمایش چکاپ کامل، ادرار است. برای انجام این آزمایش شما باید ادرارتان را در ظرف مخصوص بریزید، البته دقت داشته باشید مقداری از ادرار را بیرون بریزید و سپس میانه آن را در ظرف بریزید. با استفاده از این آزمایش بیماری های کلیوی، دیابت و عفونت های ادراری تشخیص داده می شوند.

بیشتر بخوانید:لیست آزمایش چکاپ کامل برای خانم ها و آقایان

  • آزمایش مدفوع در چکاپ کامل:

دیگر نمونه ای که در آزمایش های چکاپ کامل مورد استفاده قرار می گیرد، مدفوع است. از طریق این نمونه می توانید بیماری هایی هم چون عفونت، قارچ، انگل، وجود خون و .. را تشخیص دهید. دقت داشته باشید که برای انجام آزمایش چکاپ کامل باید حتما نمونه مدفوع را سریعا به آزمایشگاه برسانید. نمونه های مدفوع باید در ظرف مخصوص ریخته شده و نگه داری شوند.

بررسی قیمت آزمایش های چکاپ کامل

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که هزینه انجام آزمایش‌ های چکاپ چقدر است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که قیمت این آزمایش بر اساس آزمایشگاه مورد نظر، تعداد تست ها، نوع تست و … متغیر است و نمی توان هزینه ای از پیش برای آن در نظر گرفت. همچنین برخی از آزمایشگاه ها تحت پوشش بیمه هستند و شما می توانید از طریق بیمه هزینه بسیار کمتری برای انجام آزمایش چکاپ کامل بپردازید.

کاربرد های مهم چکاپ های کامل در آزمایشگاه ها
کاربرد های مهم چکاپ های کامل در آزمایشگاه ها

سخن پایانی

یکی از بهترین تست ها برای مشخص شدن بیماری ها و پیشگیری از آن ها آزمایش چکاپ کامل است. این آزمایش دارای نمونه های مختلفی از جمله خون، ادرار و مدفوع است و پزشک بر اساس بیماری و نوع مشکل شما نوع نمونه را مشخص می کند. شما می توانید این آزمایش را از طریق آنی آزما در منزل انجام دهید و مشکلاتی همچون ترافیک و هزینه های رفت و آمد را نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.