آزمایش قبل از بارداری و اهمیت آن در سلامت جنین

فرزند آوری و داشتن نوزادی سالم دغدغه تمامی زوجین است. به همین دلیل تمامی افرادی که داشتن یک جنین سالم برایشان مهم است می بایست اقدامات قبل از بارداری را انجام داده سپس اقدام به باروری نمایند.

انجام آزمایش قبل از بارداری یکی از مهم ترین پروسه ها، برای داشتن فرزند سالم است. برای این کار زوجین باید به پزشک متخصص مراجعه کرده تا تمامی فاکتور های تاثیر گذار روی جنین بررسی شود. همچنین اگر مشکلاتی در این آزمایشات دیده شد، باید بررسی و رفع شود و سپس اقدام به بارداری کنید.

برای اطلاع از تمامی آزمایش های قبل بارداری و اهمیت آن بهتر است در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

 

اهمیت آزمایش قبل از بارداری

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که این آزمایشات چه اهمیتی دارد و آیا برای تمامی زوجین الزامیست یا خیر؟

آزمایش قبل از بارداری می تواند اطلاعات کاملی از سلامتی شما را نشان بدهد تا درصورت بروز بیماری یا احتمال انتقال آن به جنین، از این اتفاق جلوگیری شود. چه بسیار مادرانی که به ظاهر سالم بوده ولی با انجام آزمایشات، پی به بیماری خود برده اند.

همچنین ممکن است مادر، دارای یک بیماری ژنتیکی باشد که احتمال انتقال آن به جنین وجود داشته باشد که در این صورت می توان این مشکل را کنترل کرد.

آزمایش قبل از بارداری زنان می تواند از بروز بیماری های مادرزادی، مرده زایی، زایمان زودرس، سقط جنین و … تا میزان قابل توجه ای جلوگیری نماید.

شما بهتر است برای انجام این آزمایشات به پزشک زنان زایمان، متخصص مادر جنین، ماما و مراکز بهداشت مراجعه نمایید.

آزمایش قبل از بارداری شامل چیست و چه فاکتور هایی را بررسی می کند؟ این سوالی است که در ادامه پاسخ داده می شود.

بیشتر بخوانید: مشاوره قبل بارداری چه اهمیتی دارد؟

آزمایش خون پیش از بارداری

اولین آزمایشی که پزشکان متخصص در آزمایش قبل از بارداری تجویز می کنند، ازمایش خون برای تشخیص ناهنجاری ها است‌. در این آزمایشات اگر مادر دارای ژن مغلوب بیماری داسی شکل و … باشد تشخیص داده شده و سپس آزمایش قبل از بارداری برای مردان صورت می گیرد. زیرا ممکن است هر دو زوج دارای این ژن باشند و جنین آن را دریافت نماید.

در این صورت می توان توسط بارداری های آزمایشگاهی تا حد قابل توجه ای جلوی این رویداد را گرفت و از به دنیا آمدن کودکانی با بیماری های ژنتیکی جلوگیری نمود.

 

ازمایش خون قبل از بارداری
ازمایش خون قبل از بارداری

اهمیت آزمایش گلوکز قبل از بارداری

تمامی افرادی که قصد بارداری دارند می بایست آزمایش گلوکز را انجام دهند و این آزمایشات جز آزمایش قبل از بارداری محسوب می شود تا میزان قند خون آن ها طی سه ماه گذشته بررسی گردد. اگر مادری که جنین را پرورش می دهد دارای بیماری دیابت باشد ممکن است، نوزادی با وزن زیاد یا قند خون پایین به دنیا بیاورد که این موضوع بسیار خطر ساز می باشد.

همچنین این مادران بیشتر از سایرین در معرض به دنیا آوردن نوزادی نارس یا مرده هستند. به همین دلیل بهتر است پیش از بارداری از میزان قند و نداشتن دیابت اطمینان حاصل کرده و در صورت بالا بودن میزان قند، طبق نظر پزشک آن را کنترل نمایید.

تیروئید و تاثیر آن روی جنین

یکی دیگر از آزمایش های قبل از بارداری، تیروئید است. جنین برای رشد داخل رحم مادر، نیاز به هورمون تیروئید داشته و اگر مادر، کم کاری تیروئید داشته باشد، ممکن است روی رشد جنین تاثیر گذاشته و ناهنجاری های مختلفی را به وجود بیاورد.

بنابراین در آزمایش قبل از بارداری، تیروئید مادر چک شده و کنترل می شود، همچنین اگر هر دو فرد ناقل باشند، ممکن است نیاز به شرایط خاص وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: با آزمایش خون بارداری آشنا شوید

آیا تست پاپ اسمیر قبل از بارداری لازم است؟

یکی از بیماری هایی که می تواند به روی سلامت جنین تاثیر مستقیم بگذارد، بیماری های مقاربتی و … است. انجام تست پاپ اسمیر می تواند شما را از وجود این گونه بیماری ها آگاه سازد و در صورت وجود چنین مشکلاتی اقدامات لازم را قبل از بارداری انجام دهید تا از به دنیا آوردن کودکی با مشکلات زیاد جلوگیری شود.

تست پاپ اسمیر پیش از بارداری

آزمایشات دیگر قبل از بارداری شامل چه مواردی است؟

علاوه بر آزمایش های گفته شده، تعدادی دیگر از آزمایشات وجود دارد که می بایست قبل از بارداری انجام شود. تعدادی از آن ها به شرح زیر می باشد:

  • آزمایش هپاتیت

یکی دیگر از بیماری هایی که می بایست قبل از بارداری چک شود، هپاتیت بی و سی است. هپاتیت بی می تواند پرستاران و کودک را به راحتی درگیر کند و هپاتیت سی، ممکن است در حین زایمان به نوزاد انتقال پیدا نماید. به همین دلیل مادر می بایست در آزمایش قبل بارداری این عوامل را چک کند.

  • آزمایش HIV

تمامی افراد، به خصوص افرادی که قبل از بارداری روابط پر خطری داشته اند می بایست ازمایش HIV را انجام دهند. این بیماری خطرناک می تواند به جنین منتقل شود.

  • ویتامین دی

یکی دیگر از مرسوم ترین آزمایش های پیش از بارداری، چک کردن ویتامین دی مادر است که در صورت کمبود آن می توان از مکمل های لازم استفاده نمود.

  • آبله مرغان

ابتلا به آبله مرغان حین بارداری می تواند سلامت مادر و جنین را تهدید کند، به همین دلیل قبل از بارداری وجود آنتی بادی لازم در بدن مادر بررسی می‌ شود تا در صورت عدم وجود آنتی بادی، واکسن لازم تزریق شود.

  • سرخچه

داشتن آنتی بادی سرخچه یکی دیگر از عواملی است که در آزمایش قبل از بارداری چک می شود. در صورتی که وجود آنتی بادی تایید نشود، واکسن لازم پیش از بارداری به مادر تزریق می شود. افرادی که در سال های گذشته این آزمایش را انجام داده اند نیز نیاز به بررسی مجدد دارند.

 در امان ماندن از سرخچه در بارداری

  • آزمایش ادرار

یکی دیگر از آزمایشات قبل از بارداری، ازمایش ادرار است. در این آزمایش فاکتور های مختلفی همچون نداشتن عفونت ادراری و غیره چک می شود تا در صورت وجود مشکل بررسی و رفع گردد.

نتیجه گیری

تمامی افرادی که می خواهند از سلامت خود و فرزندانشان اطمینان حاصل نمایند می بایست آزمایش قبل از بارداری را جدی گرفته و تمامی فاکتور های لازم را بررسی نمایند تا از بروز بیماری های ژنتیکی و … جلوگیری به عمل آورند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.